+421 917 846 851 (Pracovné dni: 9:00 - 16:00) infosk@rayagold.eu

Vytvoril sa nový, dlhodobý býčí trh so zlatom.

Tento nový trend do konca roka 2018 vynesie zlato na okolo 1.400 dolárov za uncu, do roku 2020 (ak nie skôr) na 4.000 dolárov za uncu a nakoniec do polovice rokov 2020 na 10.000 dolárov za uncu alebo viac.

Tento momentálny býčí trh sa skutočne začal 17. decembra 2015, kedy dolárová cena zlata klesla na 1.051 dolárov za uncu. Tento nový býčí trh teda mal dva roky koncom minulého víkendu.

Takto to je aj v poriadku. Býčie trhy začínajú pomaly, takmer bez povšimnutia v temnotách predchádzajúceho medvedieho trhu. Najväčšie zisky často prídu až po niekoľkých rokoch, kedy sa dav objaví a cenový pohyb nadobudne dynamiku.

Tento nový býčí trh zlata je skutočnou vynikajúcou obchodnou príležitosťou a mal by trvať do roku 2028, ba možno aj dlhšie.

Doterajšie pohyby boli relatívne malé v porovnaní s tým, čo sa bude diať. Teraz je ten správny čas na to, aby ste si zabezpečili fyzické zlato!

Posledný býčí trh sa začal 25. augusta 1999, keď zlato začalo na hodnote 252 USD za uncu. Odtiaľ sa začala veľkolepá, 12-ročná rally, až kým žltý kov 2. septembra 2011 dosiahol vrchol na úrovni takmer 1.900 dolárov za uncu.

Býčí trh v rokoch 1999 – 2011 predstavoval 655% nárast oproti východiskovej cene, ktorý ľahko prekonal akcie, dlhopisy, rozvíjajúce sa trhy a ďalšie konkurenčné triedy aktív.

September 2011 znamenal začiatok brutálnej,  štvorročnej periódy medvedieho trhu, pričom zlato nakoniec skončilo na hodnote 1.105 dolárov za uncu. Bohužiaľ, tento medvedí trh bol poznačený množstvom falzifikátov a medvedích pascí.

Zlato koncom leta a začiatkom jesene 2012 prežilo 13%-nú rally, s nárastom z približne 1.580 USD na 1.780 USD za uncu. V prvom štvrťroku 2014 takisto zvládlo ďalšiu 15%-nú rally, tento krát z 1.200 USD na 1.480 USD za uncu.

Na tejto ceste boli ďalšie pozoruhodné rally, ale každá z nich bola vynulovaná defláciou, po roku 2013 sprísnením monetárnej politiky Fedu alebo manipuláciou na trhoch s termínovanými obchodmi (futures) zlata.

Žiadny investor do zlata nemôže zabudnúť na “aprílový masaker” v roku 2013, keď bolo zlato rozdrvené z 1.550 dolárov na 1.360 dolárov za uncu za dva týždne, čo znamenal pád jeho ceny o 12%.

Nákup pri poklesoch bola konzistentne stratová stratégia, pretože zlato pokračovalo vo svojej klesajúcej trajektórii po každej krátkej rally. Bolesť mala pokračovanie až do decembra 2015.

A teraz tu je dobrá správa: medvedí trh so zlatom je oficiálne skončený.

Aký je dôkaz pre toto tvrdenie? Pokračujte v čítaní!

Najdôležitejším dôkazom toho, že ďalší veľký býčí trh so zlatom sa začal, je technické správanie predošlého medvedieho trhu.

V priebehu mnohých desaťročí, rally komodít nasledovali až 50%-né stiahnutia (stiahnutie/retracement – dočasný opačný pohyb ceny pri pohybe v jednom smere), čiže medvedie trhy, pred obnovením dlhodobých vzostupných trendov, založených na pomalom a trvalom znehodnocovaní nekrytej meny, v ktorej sú ceny komodít určované.

Použitím ceny žltého kovu vo výške 252 USD / uncu z augusta 1999, ako východiskovej hodnoty a s prihliadnutím sa na špičkovú cenu zlata v septembri 2011 vo výške 1.900 USD za uncu, zlato získalo na býčom trhu 1.648 USD za uncu. 50%-né stiahnutie tejto 12-ročnej rally znamená pokles ceny o 824 dolárov za uncu (t. j. 50% z prírastku 1.648 dolárov za uncu), čo by znamenalo vynesenie ceny zlata na 1.076 dolárov za uncu.

Hádajte, kde zlato narazilo na dno?

Zlato narazilo na dno na úrovni 1.051 USD za uncu, v rámci 2% cieľového, 50%-ného stiahnutia. Tento pokles je takmer dokonalý príklad na technické stiahnutie.

Tento model samostatne, bez dodatočných potvrdzujúcich dôkazov nepreukazuje nič. Preto sa v roku 2015 nevyhlásil koniec medvedieho trhu. Potrebovali sme viac dôkazov.

Existovalo (a ešte stále je) veľa analytikov, ktorí sa dožadujú ceny zlata vo výške 800 dolárov za uncu. Ako vieme, že nedávne zisky nie sú len ďalšou pascou na medveďa?

Dôkaz spočíva v konzistencii ziskov. Zlato vzrástlo v roku 2016 o 8,5%, čo je solídny, aj keď nie ohromujúci výsledok a následne v roku 2017 znova vzrástlo o viac ako 12%.

Zlato na ročnom základe v rokoch 2013, 2014 a 2015 klesalo, v rokoch 2011 do roku 2012 zas neprinieslo žiadne ročné zisky. Tieto zisky v rokoch 2016-17 poukazujú na solídny základ a rozhodujúci zlom v trende medvedieho trhu v predchádzajúcich rokoch.

Pomerne ustálený výkon, ktoré sme videli za posledné dva roky bol zatienený oveľa väčší nárastom cien akcií a bitcoin.

Nedávne zisky akcií môžu ešte pokračovať na chvíľu, ale v konečnom dôsledku sú neudržateľné z dôvodu pravdepodobnosti recesie alebo krízy likvidity v najbližších niekoľkých rokoch. Za týchto podmienok by ústup cien akcií vo výške 30 až 50% by nebol vôbec nezvyčajný.

Bitcoin je bezprecedentná kombinácia podvodov, mánie a schémy Ponzi v jednom. Cena krypto-meny by mohla byť v krátkom časovom horizonte vyššia, ale aj tak skončí v slzách naivných “investorov” z celého sveta, ktorých umelo vybičovaná mánia napumpovala do tejto investície, v ktorej nakoniec skončia s 90%-nými stratami.

Medzitým zlato je ešte stále v počiatočnom štádiu dlhodobo udržateľného býčieho trhu, ktorý prekoná aj výsledky z rokov 1999-2011.

Napriek nedávnym nárastom ceny zmena v psychike investorov bola pomalá. Investori zlata boli odrádzaní pravidelnými poklesmi (pokles/drawdown je označenie pre pokles od dosiahnutého maxima po svoje aktuálne minimum) ceny zlata a „minihaváriou“ v novembri až decembri 2016 po zvolení Trumpa za prezidenta USA.

Tieto krátkodobé poklesy je však potrebné zvážiť v kontexte oveľa pozitívnejšieho dlhodobého trendu, ktorý sme práve opísali.

Historická rally v rokoch 1999 – 2011 sa začala taktiež pomaly a až potom jej narástli krídla. Najväčšie percentuálne zisky medziročne nezačali až do doku 2005, takmer šesť rokov po tom, kedy býčí trh sa začal. Odvtedy sme mali býčí trh ešte takmer šesť rokov.

Okrem schémy stiahnutia a vracajúcich sa  výnosov, ktoré potvrdzujú začiatok nového býčieho trhu so zlatom, aj ďalší technický vzor (s fundamentálnymi koreňmi) vyšiel pozitívne pre zlato.

Som si istý, že ste už počuli staré príslovie, že „všetko chodí v tretici“. Toto sa môže vzťahovať na dobré, ale aj zlé veci. Práve teraz sme svedkami pozitívneho javu v tretici, pokiaľ ide o zlato a menovú politiku Fedu.

Dňa 16. decembra 2015 Fed zvýšil úrokové sadzby po prvýkrát za deväť rokov. To bol ten slávny “liftoff” a stal sa po tom, čo Fed ťahal trhy za nos so zvýšením sadzieb v priebehu celého roka 2015.

Bezprostredne po zvýšení úrokových sadzieb zlato rástlo z 1.062 dolárov za uncu do 8. júla 2016 na 1.366 dolárov za uncu, čo je výnimočná, 29%-ná rally a najlepšia šesťmesačná výkonnosť zlata posledných desaťročí.

Potom 14. decembra 2016 Fed opäť zvýšil úrokové sadzby, po prvýkrát od decembra 2015, napriek predchádzajúcim očakávaniam, že Fed v roku 2016 zvýši sadzby štyri razy. Zlato opätovne vzrástlo z 1.128 dolárov za uncu v čase zvýšenia sadzby na 1.346 dolárov za uncu 8. septembra 2017, čiže 19%-ná rally za niečo viac, ako deväť mesiacov.

Minulý mesiac, už tretí december po sebe, Fed opätovne zvýšil sadzby, po krátkej “pauze” zvyšovania úrokových sadzieb v septembri. Zlato znova odpovedalo na tento výstrel zo štartovacej pištole: okamžite vzrástlo z 1.240 dolárov za uncu (13. decembra popoludní) na 1.258 dolárov za uncu na druhý deň, z čoho dosiahlo pevný 1,5%-ný zisk len za jeden deň.

Ak sa zlato bude riadiť modelom posledných dvoch decembrových kurzov, táto nová rally by mohla do budúceho leta vyniesť zlato na 1.475 USD za uncu, alebo aj viac. Bola by to zhruba 20%-ná rally za šesť mesiacov, zhruba porovnateľná s rally po 2015 decembrovom a 2016 decembrovom zvýšenie úrokových sadzieb.

Tento graf zobrazuje cenu zlata v amerických dolároch od marca 2015 do decembra 2017. Federálny rezervný fond (Fed) zvýšil úrokové sadzby v decembri 2015, potom v decembri 2016 a naposledy v decembri 2017. Po prvých dvoch zvýšeniach zlato predstavilo veľkolepú 29%-nú a následne 19%-nú rally v priebehu niekoľkých mesiacov. Zlato išlo hore až 4% od posledného, decembrového zvýšenia sadzieb Fedom. Silná a nová “Fed rally” sa začala na vyššej cenovej úrovni ako tie posledné dve. To by malo vyniesť cenu zlata do polovice roku 2018 na úroveň 1.400 dolárov za uncu.

Samozrejme, nič sa nepohybuje po priamke. Prídu nové stiahnutia, ktoré budú spojené s novými rally. Zdá sa však, že vzostupný trend je v tomto bode dobre nastavený.

Časť týchto cenových pohybov po troch decembrových zvyšovaniach sadzieb by mohli byť len šumom alebo náhodou. Na hodine štatistiky sme sa naučili, že korelácia ešte neznamená príčinnú súvislosť. Tieto tri udalosti za sebou môžu korešpondovať s touto poznámkou, ale séria nie je taká dlhodobá, na ktorej by bolo možné vytvoriť štatistický prípad. Napriek tomu je to stále veľmi zaujímavý vzor.

Zlato má povesť pozerajúceho najďalej sa zo všetkých makroekonomických ukazovateľov. Investori zlata cítia ťažkosti a príležitosť už dlho predtým, než trhy s akciami a dlhopismi vôbec zachytia ich vôňu.

Skutočnosť, že zlato by malo rásť po zvýšení sadzieb, ide proti intuície. Zvyčajne vyššie nominálne úrokové sadzby zodpovedajú vyšším reálnym úrokovým sadzbám, čo je jed na zlato.

Prečo sú tie rally?

Trh so zlatom sa pozerá cez zvýšenia sadzieb a pýta sa, čo bude nasledovať. Koniec koncov, decembrové zvyšovania sadzieb v rokoch 2015, 2016 a 2017 boli všetky vopred oznámené Fedom a boli plne diskontované trhom. Znamená to, že zvýšenie sadzieb nevplývalo na jeho cenu, pretože (očakávané) zvýšenie úrokových sadzieb už bolo do ceny zlata premietnuté (diskontované).

Napriek tomu, samotné zvyšovanie sadzby a komentáre Fedu naznačujú jednak protivietor pre hospodársky rast a možnú uvoľňovaciu politiku Fedu, ktorá by spočívala v jeho budúcej nečinnosti a zvyšovania úrokových sadzieb blízko k očakávaniam trhu.

To je presne to, čo sa stalo po zvýšení sadzieb v rokoch 2015 a 2016. Ak Fed vyčká na budúce zvyšovanie sadzieb z dôvodu slabého rastu a dezinflácie, oslabí dolár a zlato takto začne obrovský nárast.

Ak sa model z posledných dvoch rokov zopakuje v tomto roku, zlato dosiahne oveľa vyššiu úroveň, pretože začína na oveľa vyššej úrovni. Rally v decembri 2015 začala od 1.062 dolárov za uncu. Rally v decembri 2016 začala od 1.128 USD za uncu. Táto súčasná rally začína od 1.240 USD za uncu.

Tento model “vyšších maxím a vyšších miním” pretrvával v posledných troch rokoch napriek rally a stiahnutí pozdĺž cesty.

Ak dobré veci chodia v trojici, potom táto bola tretia decembrová rally v rade za sebou a mohla by vyniesť zlato na dlho očakávanú úroveň 1.400 dolárov za uncu. Teraz vyzerá ako najlepší čas skočiť na palubu a vychutnať si jazdu.

Aké ďalšie dôkazy existujú na to, aby sme dospeli k záveru, že sme na dlhodobo udržateľnom býčom trhu zlata a nie iba na falošnom štarte?

Najdôležitejším základným faktorom v prospech vyšších cien zlata je v súčasnosti nerovnováha medzi fyzickou ponukou a dopytom.

Množstvo fyzického zlata je nedostatočné. Rafinérie nedokážu uspokojiť dopyt. Baníci musia počítať s päťročnými dodacími lehotami, pokiaľ hovoríme o nových náleziskách a opätovnom otvorení starých baní,  zavretých počas kolapsu cien v rokoch 2013 – 2015.

Poskytovatelia bezpečných trezorov vidia prechod z bankových sejfov do súkromné ​​úložísk, čo znižuje plávajúcu dodávku zlata, potrebnú na podporu manipulácie papierového zlata.

Okrem toho, v roku 2018 budeme musieť vziať do úvahy niekoľko hlavných katalyzátorov zlatej špičky – obchodnú vojnu s Čínou a možnú otvorenú vojnu so Severnou Kóreou.

Rusko, Čína, Irán a Turecko – “Os zlata” –  naďalej kupujú zlato, otvorene aj skryto v prekvapujúcich množstvách.

Západné zlaté mocnosti ako Francúzsko, Taliansko, Švajčiarsko, Nemecko a MMF nepredali od roku 2010 ani uncu zlata. USA sotva predal uncu zlata od roku 1980.

V celosvetovom meradle dopyt po zlate stúpa a jeho ponuka klesá, čo môže v dlhodobom horizonte znamenať len jednu jedinú vec – vyššie ceny žltého kovu.

Táto kombinácia fundamentálnych, technických a geopolitických faktorov konverguje v rok 2018 takým spôsobom, aký sme od konca 70. rokov nevideli. Nový býčí trh so zlatom bude ešte silnejší ako ten v rokoch 1971-1980 a v rokoch 1999-2011. Kupujte investičné zlato hneď teraz, aby ste si mohli vychutnať jeho novú éru a zarobili na nej!

S priateľským pozdravom

Zoltán Fehér