+421 917 846 851 (Pracovné dni: 9:00 - 16:00) infosk@rayagold.eu

Vojna proti hotovosti prechádza do vojny proti zlatu … „Kosatky“ bitcoin biznisu … Temná budúcnosť čínskej ekonomiky …

Nižšie sú uvedené tie štyri články, ktoré odporúčam prečítať tento týždeň. Každý článok prispeje nášmu chápaniu dynamiky globálneho trhu.

I. Vojna proti hotovosti prechádza do vojny proti zlatu skôr, ako sme to očakávali

Vojna proti hotovosti nie je ničím novým. Od konca šesťdesiatych rokov prebieha rôznymi spôsobmi. Vtedy USA stiahlo bankovku s nominálnou hodnotou vo výške 500 USD a ponechal Američanom 100 dolárovú bankovku ako najväčšiu. Odvtedy dolár stratil 80% svojej kúpnej sily, takže 100 USD bankovka v roku 2017 má rovnakú kúpnu silu ako 20 USD bankovka mala v roku 1968. Dajme mu dostatok času a 100 USD bankovka bude mať kúpnu silu 5 dolárovej. V tomto bode na papierových peniazoch už nebude záležať, pretože nebudú hodné skoro na nič. Napriek tomu vlády na celom svete sa nevedia vysporiadať s tým, že by sa hodnota papierových peňazí odparila. Prijímajú aktívne opatrenia. ECB minulý rok zrušila bankovku 500 EUR. India vyhlásila, že bankovky s veľkou nominálnou hodnotou (v hodnote približne 8 USD alebo 15 USD) sú nezákonné a núti držiteľov uložiť ich do bánk. V Austrálii sa diskutuje o stiahnutí ich vlastnej, 100 dolárovej bankovky. Asi pred dvoma rokmi som predpovedal, že vojna proti hotovosti by nakoniec mohla viesť k vojne proti zlatu. Ak by sa hotovosť stala ilegálnou, ťažko získateľnou alebo manipulovateľnou, sporitelia by sa obrátili na zlato ako na bezpečnú alternatívu. Aby vlády mohli zakázať hotovosť, museli by tiež zakázať – alebo regulovať – zlato. Ak by ich finálnym cieľom bolo nútiť sporiteľov do digitálnych účtov, podliehajúcich negatívnym úrokovým sadzbám s potenciálnou možnosťou ich zabavenie alebo zmrazenia, bolo by nutné eliminovať zlato, ako alternatívu k hotovosti. Povzbudzujem sporiteľov, aby si vyčlenili 10% – 30% svojho investičného majetku pre zlato, kým tak môžu urobiť. Očakával som, že táto vojna proti zlatu sa vyvynie v priebehu troch až štyroch rokov. Ale kliknite na tento odkaz a uvidíte dôkaz, že už sa to už deje. Európa sa už teraz zaobchádza so zlatom ako s hotovosťou na účely daňového priznania, regulácie a možného zabavenia. Možno som sa mýlil v načasovaní, ale moja rada ešte stále platí a stáva sa čoraz naliehavejšou. Získajte nejaké fyzické zlato, kým môžete!

II. Akonáhle odstránite hotovosť a zlato, mohli by ste zlikvidovať aj bitcoin

V predchádzajúcom článku sa diskutuje o tom, ako sa vojna proti hotovosti postupne prerastá do vojny proti zlatu. Ale hotovosť a zlato nie sú jedinými formami peňazí v hľadáčiku regulátorov. Tento článok popisuje, ako sa bitcoin a iné krypto-meny sa stávajú predmetom ťaženia regulátorov. Kliknutím sem zobrazíte nové nariadenie EÚ, ktoré požaduje väčšiu transparentnosť a podávanie správ o transakciách s krypto-menami. Regulátor – ako obvykle –  tvrdí, že je to nevyhnutné na zabránenie teroristickej a kriminálnej činnosti. V skutočnosti, terorizmus je často používaný ako všestranná zámienka regulovať akúkoľvek formu peňazí, či už je to hotovosť, zlato alebo krypto-mena, aby zabránili sporiteľom zostať v bezpečí od pazúrov digitálneho bankového systému. Rozvinuté ekonomiky sa angažujú v dlhodobom globálnom úsilí prinútiť všetkých sporiteľov na digitálne účty v jednej z mála megabánk. Tento proces sa podobá zaháňaniu prasiatka do kúta pred jeho zabitím. Sporitelia budú „zabití“ ​​negatívnymi úrokovými sadzbami, poplatkami, daňami, konfiškáciou a zmrazením účtu, keď príde ten správny čas. Hlavnou výhodou krypto-mien spočíva v tom, že poskytujú anonymitu transakčným stranám. Problémom je však, že ani digitálne meny nie sú úplne bez štátnej kontroly, ako by si to ich majitelia predstavovali a želali. Väčšina majiteľov krypto-účtov používa burzy, akými sú napríklad Coinbase, na získanie a uchovávanie svojich krypto-peňazí. Tieto burzy majú veľa kontaktných bodov s regulovaným bankovým systémom z dôvodu výmeny krypto-mien za doláre, eurá alebo jeny, keď zákazníci chcú nakupovať a predávať. Regulátori môžu tieto portály vypnúť, ak je to potrebné, aby prinútili nespratné burzy na dodržiavanie predpisov. Daňové úrady môžu urobiť to isté. Burzy, ktoré nie sú ochotní poskytovať informácie o klientoch v súlade s ich žiadosťami o takéto informácie zistia, že všetky ich aktíva sú zmrazené a bude iba na zákazníkoch aby predložili burze dôkaz o svojich nárokoch. Samozrejme, daňové úrady práve čakajú na tento krok. Ak bitcoin a ďalšie krypto-meny prakticky už ďalej nebudú môcť ponúknuť druh anonymity, ktorý ich majitelia očakávajú, bude to znamenať vyparenie hodnoty bitcoinu a iných kryptomien, až napokon jedného dňa kompletne zmiznú.

III. Ako “Žralokov z Wall Street ” valcujú kosatky obchodovania s bitcoinom

Kliknite sem a uvidíte fascinujúci pohľad za oponu obchodovania s bitcoinmi. Autor a niekoľko odborníkov odhadujú, že okolo 1 000 ľudí ovláda 40% všetkých existujúcich bitcoinov. Trhová kapitalizácia bitcoinu bola k 1. decembru 322 miliárd USD pri cene 19.210 USD za bitcoin. (Kto vie, k momentu čítania tohto článku to môže byť už aj 500 miliárd…). Pomocou čísla 322 miliárd USD a 40% dostaneme, že týchto 1000 ľudí kontroluje okolo 130 miliárd dolárov v bitcoine, čiže celkom 130 miliónov dolárov každý jeden z nich. S týmito ohromnými číslami je ľahké pochopiť, prečo sú títo ľudia označovaní ako “kosatky”. Hoci presné mená „kosatiek“ nie sú známe (s výnimkou niektorých jednotlivcov, ako je napríklad Roger Ver, ktorý sa dobrovoľne prihlásil k diskutovaniu o ich držbe), je možné ich identifikovať na základe aktivity na blockchain, podľa zanechanej stopy a agregácie jedinečnej digitálnej adresy, ktorú všetky držitelia bitcoinu používajú na potvrdenie vlastníctva alebo prevodu svojich bitcoinov. Je zrejmé, že „kosatky“ sú vysoko motivované, aby zabezpečili, že cena bitcoinov sa nezrúti. Existujú dobré dôkazy o tom, že „kosatky“ sa navzájom poznajú a dohodli sa na podpore ceny. To je možné vykonať prostredníctvom “čistiacich predajov” („kosatky“ v podstate obchodujú medzi sebou, tam a späť za vyššie ceny, aby držali cenovú hladinu, čo by viedlo hlupáčikov, aby sa do tejto hry pripojili a kúpili bitcoin za zmanipulované ceny). Ďalšou technikou je shortovanie futures kontraktov a tlačenie bitcoinov cez burzu. Ak sa cena zníži kvôli dumpingu, „kosatka“ je zabezpečená, pretože zarába peniaze na svojich futures kontraktoch. V týchto scenároch sa ubližuje len hlupáčikom. Keď sa investori pýtajú, či je bezpečné ísť do vody, zvyčajne uvažujú o žralokoch na Wall Street. Ale pokiaľ ide o bitcoin, investori by mali byť viac znepokojení „kosatkami“.

IV. Môže sa druhá najväčšia ekonomika na svete spomaliť bez havárie?

Teraz, keď kongres Čínskej komunistickej strany kongresu sa koncom októbra skončil, prezident Číny, Xi je silnejší, ako kedykoľvek pred tým a je pripravený prijať prísne opatrenia na vyčistenie neefektívnych štátnych podnikov (SOE) a nebezpečné tieňové banky. Toto čistenie sa už začalo. Na jednej strane je potrebné odstrániť stratové SOE a odstrániť nadbytočnú kapacitu v oceliarskom, cementárenskom priemysle a v stavebníctve. Dopyt musí byť prenesený od investícií do nehospodárnej infraštruktúry smerom k samostatnej spotrebe tovarov a služieb. Toto je potrebné na zabezpečenie dlhodobého rastu Číny. Na druhej strane krátkodobé náklady na útok na neefektívnosť znamenajú spomalenie čínskeho hospodárstva. V súčasnosti existujú len tri cesty pre Čínu. Čína môže vyvinúť symbolické úsilie, v takom prípade hrozí riziko krízy likvidity a finančnej paniky skôr či neskôr. Čína môže vynaložiť veľké úsilie, v takom prípade bude mať krátkodobú recesiu výmenou za ďalší zdravší rast. A nakoniec, Čína môže vyskúšať strednú cestu zmätku, v ktorom prípade zažijú stratené desaťročie, aké zažilo Japonsko v deväťdesiatych rokoch a v USA v rokoch 2010. Problémom je, že Čína je druhou najväčšou svetovou ekonomikou a poskytuje približne 15% svetového HDP. Spomalenie čínskeho rastu o 15% (zo 6% na 5%) znamená 2% spomalenie svetového HDP, čo už má obrovský vplyv. To, čo sa deje v Číne, netýka sa len Čínu. Ako tento článok opisuje, blížiace sa spomalenie Číny ovplyvní hospodárstva a trhy USA neočakávanými spôsobmi. Kliknite tu pre dôkaz.

S priateľským pozdravom

Zoltán Fehér