+421 917 846 851 (Pracovné dni: 9:00 - 16:00) infosk@rayagold.eu

Venezuelská platobná neschopnosť sa začína … Európa naberá na sile … Peniaze za nič …

Nižšie sú uvedené tie štyri články, ktoré odporúčam prečítať si tento týždeň. Každý článok prispeje nášmu chápaniu dynamiky globálneho trhu.

I. Kanárik v uholnej bani: Venezuelské platobná neschopnosť začína; A ešte viac toho príde

Venezuelský dlh sa minulý týždeň zrútil a spálil, ako to popisuje tento článok. Najväčšia štátna ropná spoločnosť, Petroleos de Venezuela SA (PDVSA) nedokáže splácať svoje dlhy. Ratingové spoločnosti S & P a Fitch označili spoločnosť za platobne neschopnou. Medzinárodná asociácia swapov a derivátov (ISDA, orgán stanovujúci pravidlá o derivátoch, ktoré nie sú obchodované na burze) tiež vyhlásila, že sú splatné swapy PDVSA na úverové zlyhanie. PDVSA pravdepodobne bude prvým z mnohých venezuelských defaultov. Štátny dlh sa zdá byť nesplatiteľný a v súčasnosti sa opätovne renegociujú, čo je ďalší druh zlyhania. Ďalšie venezuelské spoločnosti s dlhom denominovaným v dolároch sú v ešte horšej kondícii. Nič z toho však neprichádza ako šok. Venezuelské príjmy sa už viac ako desať rokov zhoršujú, najprv pod vládou Huga Cháveza a teraz Nicolasa Maduroho. Venezuelská mena, Bolivar je v podstate bezcenná a občianska spoločnosť sa dostala do chaosu, hraničiaceho sa s občianskou vojnou. Význam tohto príbehu však ďaleko presahuje hranice Venezuely. V roku 1998 globálna finančná kríza sa začala s jednoduchou platobnou neschopnosťou (defaultom) Thajska v roku 1997. V roku 2008 globálna finančná kríza sa začala s problémami nesplácaných hypoték v roku 2006. Finančná kríza má dynamiku “snehovej vločky a lavíny”, v ktorej malý katalyzátor (snehová vločka) čoskoro spôsobí katastrofický výsledok (lavínu). Venezuelská kríza má potenciál rozšíriť sa na ďalšie rozvíjajúce sa trhy a toto všetko v roku 2018 môže spôsobiť novú globálnu finančnú krízu.

II. Európa naberá na sile

V roku 2010 takí prominentní ekonómovia ako Paul Krugman, Joe Stiglitz a Nouriel Roubini jednohlasne tvrdili, že zranené Grécko by malo byť vyhodené z eurozóny. Povedali, že Španielsko by malo opustiť euro, vrátiť sa k Pesetu a devalvovať ju. Tiež povedali, že eurozóna by sa mala preskupiť na “dvojstupňovú” štruktúru – so severnými krajinami ako sú Nemecko a Holandsko a s tvrdým eurom na jednom stupni, a s južnými, ako sú Taliansko a Francúzsko so slabšou menou na druhom stupni. Môj názor vtedy bol taký, že žiadne krajiny by nemali byť vykopnuté, žiadne krajiny by nemali eurozónu opustiť a noví členovia by sa mali postupne pridávať. Presne toto sa stalo. Keď som robil svoju prognózu, bolo 16 členov eurozóny. Teraz je 19 členov, dvadsiaty je na ceste a ostatní sa pridajú čoskoro. (“Brexit” Spojeného kráľovstva je inou záležitosťou, pretože Spojené kráľovstvo nikdy nevstúpilo do eurozóny, opúšťajú EÚ, čo nie je to isté ako eurozóna. Eurozóna je ďaleko dôležitejšou inštitúciou, pretože má svoju vlastnú menu a centrálnu banku). Európa sa stala magnetom priamych zahraničných investícií a podnikla kroky na riešenie dlhodobých problémov pracovnej mobility a neefektívnej regulácie. Euro je pripravené na veľkú rally proti americkému doláru. Tento článok vysvetľuje prečo.

III. Kim Jong Un si dáva pauzu. Severokórejská hrozba je však ešte vážna

Kim Čong Un udržiaval rýchle tempo striel a testov nukleárnych zbraní od januára do septembra 2017 a teraz si dal náhle pauzu. Uplynuli viac, ako dva mesiace od odpálenia poslednej rakety alebo výbuchu jadrovej bomby. Bolo by pekné myslieť si, že “porozumel správe” z Washingtonu a rozhodol sa znížiť svoje jadrové a balistické ambície. Možno, že tlak Číny a z inokadiaľ vo forme ekonomických sankcií začína fungovať. Možno, Kim hľadá diplomatickú cestu z eskalujúcej dynamiky, ktorú sám vytvoril. Môžeme o tom dúfať, pretože akýkoľvek takýto vývoj by mohol obísť vojnu. Tento článok však naznačuje, že Kimova prestávka je iba taktická. Nikto presne nevie, čo má Kim v rukách. Možno chcel iba pozastaviť skúšky nukleárnych zbraní počas kongresu Čínskej komunistickej strany koncom októbra a Trumpovej návštevy Pekingu začiatkom novembra, aby nebol príliš provokatívny. Niektorí analytici tvrdia, že Kim obrátil svoju pozornosť na vnútorné záležitosti a pracuje na pozdvihnutí podpory verejnosti pred vstupom svojho nukleárneho zúčtovanie so Spojenými štátmi do záverečnej fázy. Najlepšia pozícia je nasledovať klasickú radu “dúfať v najlepšie, ale pripraviť sa na najhoršie.” A teraz, keď čínsky stranícky kongres a Trumpova návšteva Ázie sú ukončené, možno severokórejský diktátor sa čoskoro vráti do starých koľají.

IV. Peniaze za nič. Čo skrýva myšlienka “Garantovaného základného príjmu”?

Veľmi málo otázok spojuje politických mysliteľov naľavo a napravo politického spektra. Zaručený základný príjem, GBI (Guaranteed basic income) je však ten, ktorý ich takto spája. GBI bol podporovaný takými ľavicovými miliardármi zo Silicon Valley, ako je Mark Zuckerberg alebo Elon Musk, a pravicovými verejnými intelektuálmi, ako je Charles Murray. GBI má rôzne pomenovania, vrátane „univerzálneho základného príjmu“, ale myšlienka je rovnaká. Vláda pošle všetkým ľuďom, ktorí sa nachádzajú pod určitou úrovňou príjmu šek, aby zabezpečil, že dostane túto osobu do primeranej životnej úrovne strednej triedy. Nápad tu už bol ešte od čias Thomasa Paine, ktorý toto navrhoval už v roku 1797. Staroveké verzie zahŕňali chlebový dar z čias rímskej ríše, ktorú ideu vysmieval už aj básnik Juvenal ako “panem et circenses” (chlieb a cirkus). Verzia 21. storočia sa opiera o myšlienku, že roboti čoskoro prevezmú väčšinu prácu (s výnimkou prácu elít) a ekonomická návratnosť kapitálu oproti práce dôrazne uprednostní kapitál, čo povedie k extrémnej príjmovej nerovnosti. Elity veria, že potrebujú utíšiť pracovníkov hotovosťou, aby zabránili revolúcii. Karl Marx by bol nesmierne hrdý. Väčšina článkov, ktoré vyberám a odporúčam na prečítanie je stručná a sú vybrané na ilustráciu niektorých vznikajúcich sa hospodárskych hrozieb. Tento článok je oveľa dlhší ako zvyčajne, ale len preto, lebo téma je nanajvýš dôležitá. Predmet GBI ide rovno k jadru otázky typu: “Čo je spravodlivosť v spoločnosti?”, “Sú niektoré hodnoty dôležitejšie ako peniaze?”, “Čo je demokracia?” Najdôležitejšie je, že táto téma sa nevyparí len tak – budeme o nej veľa počuť. GBI sľubuje, že bude na najvyššej úrovni politickej agendy v nadchádzajúcich rokoch.

S priateľským pozdravom

Zoltán Fehér