+421 917 846 851 (Pracovné dni: 9:00 - 16:00) infosk@rayagold.eu

CEO blockchain veria, že ICO je podvod na ľuďoch  … Vedecké dôkazy, že bitcoin je podvod … Ako prepperi preferujú bitcoiny … Chytré zmluvy posielajú miliardy hore komínom … Ani mnohomiliónová kyber-krádež nemôže zastaviť bitcoin-bublinu.

Nižšie sú uvedené tie štyri články, ktoré odporúčam prečítať si tento týždeň. Každý článok prispeje nášmu chápaniu dynamiky globálneho trhu.

I. Najvyšší predstavitelia blockchain veria, že počiatočná ponuka blockchain coinov (ICO) je podvod

Po toľkých rozhovoroch o bitcoine môžeme pokojne odpustiť pozorovateľom, ktorí nevedia, že blockchain je oveľa viac ako samotný bitcoin. V skutočnosti je bitcoin jedným zo stoviek “coinov ” a “tokenov”, ktoré sa vydávajú a obchodujú na blockchain platformách. Dokonca ani  samotný blockchain nie je homogénny. Existujú základné blockchainy, ako sú napríklad bitcoin a jeho novšie inovácie, ako sú ethereum a ripple, ktoré sú omnoho účinnejšie, ako bitcoin, ale napriek tomu majú vážne nedostatky, pokiaľ ide o ich škálovateľnosť a udržateľnosť. Problémy s blockchain (podrobnejšie popísané nižšie) sú predmetom kritiky mnohých odborníkov z technického i menového hľadiska. Tento článok ukazuje, že kritika nepochádza od iných, ale od samotných zasvätencov. Tak generálny riaditeľ Ripple ako aj spoluzakladateľ Ethereum hovoria, že väčšina “ICO” vydaných na blockchain je podvodom. ICO (počiatočná ponuka coinov) je uvedenie nových coinov alebo tokenov na burzu, čiže ich počiatočná premena za hotovosť, ktoré sa majú použiť na vývoj nových blockchain aplikácií. Token umožňuje kupujúcemu včasný prístup k aplikáciám alebo iným výhodám. Coin z ICO môže byť podržaný pre budúce zhodnotenie, alebo obchodovaná spolu s ostatnými tokenmi na výmenných krypto-burzách. ICO sú často prirovnané k IPO (počiatočné verejné ponuky cenných papierov), ktoré používajú spoločnosti na zvýšenie dlhu na verejných burzách. V skutočnosti však neexistuje žiadna podobnosť medzi ICO a IPO. IPO sú prísne regulované transparentným zverejnením a prísnymi sankciami za skresľovanie informácií. Na druhej stane ICO nepodliehajú žiadnym pravidlám. Je to “ver mi” trh, v ktorom neexistuje základ pre dôveru. Každý takýto trh sa okamžite stáva magnetom pre podvody, keďže naivní kupujúci vyzdvihujú nové tokeny s mentalitou rýchlo-zbohatni, v dôsledku ktorej napokon skončia v slzách.

II. Tu je niekoľko vedeckých dôkazov, že bitcoin je podvod

Diskusia o tom, či je “bitcoin” bublina, podvod alebo najväčšia finančná inovácia od čias bankomatov, sa príliš často degeneruje do kričania a nadávok. Útočníci na bitcoin tvrdia, že kupujúci bitcoinov sa spoliehajú na teóriu investovania s výstižným názvom “väčší blázon”. To je vtedy, keď zaplatíte za niečo, čo má nízku hodnotu vysokú cenu v nádeji, že príde nejaký ešte väčší blázon a vyberie to z vašich rúk za ešte vyššiu cenu. Bitcoinoví fanúšikovia strieľajú späť tým, že kritici sú technofóbovia a neandertálci, ktorí nerozumejú brilantnosti blockchain a tomu, že je to vlna budúcnosti. (Mimochodom, pre bitcoin nadšencov je typické otáčať argumentáciu od meny-platidla k technológii. V skutočnosti sú to dve veľmi odlišné veci. Blockchain má budúcnosť, bitcoin však nemá). Takéto tendenčné zápasenie je neproduktívne a neprofesionálne. Potrebujeme viac vedeckej základne pre posudzovanie bitcoinov. Tento článok poskytuje tento druh vedeckej analýzy. Je trochu dlhší a technickejší, ako články ktoré odporúčame, ale to stojí za to. Článok začína tým, že rastúca volatilita (výkyv hodnoty) spolu s rastúcou cenou je dobrým ukazovateľom bubliny na akomkoľvek trhu a naznačuje, že hodnota základného nástroja bude čoskoro rovná nule. Autor však pozoruje klesajúcu volatilitu s vyššími cenami bitcoinov, čo naznačuje, že to nie je čistá bublina a na trhu sú skutočné peniaze. Napriek tomu tieto – reálnymi peniazmi znížené – epizódy volatility vyzerajú byť rozptýlené prítokmi horúcich peňazí a pravidelnými epizódami s vyššou volatilitou. To naznačuje preťahovanie medzi reálnymi peniazmi a horúcimi peniazmi, ktoré môže prehupnúť do jedného, alebo aj do druhého smeru. To je platné pozorovanie, ale existuje ďalšia možnosť, ktorú autor neberie do úvahy. Neustále znižovanie volatility v reakcii na zvyšovanie cien naznačuje auto koreláciu (akési “vyhladzovanie”, v ktorom budúcnosť čoraz lepšie  sa podobá na minulosť). Boli sme svedkami auto korelácie v prípade LTCM (LTCM – Long-Term Capital Management použitie nadmerného pákového efektu, ako dosiahnuť vyhladzovanie), a aj v prípade Bernie Madoff (použitie účtovných podvodov ako ukolísať investorov do uspokojenia). Vzhľad auto korelácie hovorí, že bitcoin môže poznamenať dramatický pád, alebo masívny podvod – možno oba.

III. Dokonca aj prepperi preferujú bitcoiny

Väčšina pozorovateľov majú obraz o prepperoch ako ľuďoch, ktorí žijú v odľahlých oblastiach s vodou, jedia mrazom sušené potraviny (vydržia niekoľko rokov), ktorí majú zbrane, muníciu, zlato, striebro a remeselné zručnosti. Majú tiež obraz nadšencov bitcoinu, pretože sú mladí, technicky zdatní a celkom zanietení do budúcnosti, ktoré chceme či nechceme je zo dňa na deň čoraz viac digitálne. Tento článok postaví tieto obrázky na hlavu. Článok popisuje trend medzi preppermi, ktorí zhromažďujú zlaté mince a premieňajú ich na bitcoiny v rámci prípravy na očakávanú, blížiacu sa nešpecifikovanú apokalypsu. Tento článok je zaujímavý, ale hovorí viac o zmätenom myslení libertariánov, ako o asi najlepšom spôsobe ako sa pripraviť na civilizačný chaos. Druh krízy, na ktorú sa prepperi pripravujú predpokladá nepravdepodobnosť fungujúcej elektrickej rozvodnej siete, niečo, na čo aj sám opakovane poukazujem. Bez energie je bitcoin bezcenný. Títo prepperi hovoria: “Žiadne starosti!” Aj keď energetická sieť môže byť odstavená na mesiace, či roky, nakoniec predsa bude obnovená a ich bitcoiny budú na nich čakať v oblaku novo sformovanej libertariánskej nirvány. To je nezmysel. História hovorí, že keď, a ak vôbec sa elektrická sieť vráti do funkčného stavu, bude obnovená cez stanné právo a neofašizmus; a to nie je presne to, čo mali libertariáni na mysli. Prepperi tiež hovoria, že unca zlata je nepraktická pre malé transakcie. Samozrejme to platí; to je ďalší dôvod, prečo mať doma striebro hneď vedľa vášho zlata. Zlato uchováva dlhodobé bohatstvo a striebro slúži na denné transakcie. Preto zlato a striebro vždy existovali ako formy peňazí. A na záver, v článku popísaní prepperi sú pravdepodobne poháňaní práve mentalitou rýchlo-zbohatni, ktorá sa zdá ovplyvňuje každého, kto sa naháňa za bitcoin bublinou. Libertariánsky lesk ich nakoniec neušetrí. Zlato a striebro áno.

IV. “Chytré zmluvy” na krypto-meny posielajú miliardy hore komínom

Ako už bolo uvedené vyššie, bitcoin nie je jedinou formou digitálnej krypto-meny. Existuje veľa ďalších. Jeden z najpopulárnejších má názov ether (názov ho odovzdáva) založený na platforme Ethereum. Ethereum je zamýšľaný oveľa viac, ako iba určitý krypto-menový protokol. Umožňuje užívateľovi naprogramovať takzvanú “chytrú zmluvu”, ktorá bude automaticky spúšťať finančné prevody po splnení stanovených podmienok. Takto môžete použiť ethereum použiť na automatické platby nájmu, zaznamenať prevod vlastníctva, ako sú nehnuteľnosti, akcie alebo dlhopisy, alebo dokonca si platiť príspevok svojim deťom v prípade, ak upracú posteľ a izbu (veľa šťastia s tým). Znie to ako efektívny nástroj, pretože je rýchlejší, lacnejší a jednoduchší než s použitím tradičných finančných sprostredkovateľov, ako sú banky, právnici alebo burzy. Je tu len jeden problém. Protokol je plný chýb, ktoré hackeri používajú na ukradnutie etheru! Tento článok popisuje litánie hororových príbehov z ktorých jedna ukazuje ako jedna kanadská burza si sama sebe ublížila tým, že sa vymkli z 13 miliónov USD v dôsledku rozbitej chytrej zmluve a žiadnym spôsobom nedokážu rozlúštiť kód a získať späť peniaze. Tieto peniaze sú stratené navždy v kybernetickom priestore. Tento článok je triezva pripomienka veľkej príťažlivosti zlata, striebra, a alebo iných tvrdých aktív, ako sú pozemky, výtvarné umenie alebo prírodné zdroje. Tvrdé prostriedky nie sú digitálne a nemôžu byť napadnuté, odstránené alebo zachytené za zašifrovaným firewallom. Zlato a striebro sú vždy tam, keď ich potrebujete.

V. Ani 31 miliónov dolárová kyber-krádež nemôže zastaviť bublinu bitcoinu

Ako aj vyššie uvedený článok popisuje, svet krypto-mien je plný podvodov, chýb a jednoduchá nedbanlivosť môže spôsobiť, že miliardy dolárov v krypto-menách len tak zmiznú z kybernetického priestoru a nikdy, nikto ich znova neuvidí. Tento fenomén mi pripomína selektívnu pamäť väčšiny gamblerov a akciových investorov. Sú vždy pripravení vám hovoriť o ich veľkých víťazstvách, ale sú zvyčajne veľmi plachí, ak musia hovoriť o svojich stratách. Podobne, kupujúci bitcoinov sú taktiež veľmi ochotne poukazujú na cenové zhodnotenie ich virtuálnej meny v krypto-svete, ale len zriedka spomínajú straty tých, ktorých bitcoiny boli odcudzené, odklonené, stratené alebo uväznené v digitálnych “peňaženkách”, pretože majiteľ peňaženka stratil “súkromný kľúč” (niečo ako heslo) a nemá žiadnu šancu, že sa znova dostane k tejto peňaženke. Čo uvádza tento článok, je to, že cenová akcia v bitcoine je predurčená pre takéto katastrofy. Aj keď titulky sa hemžia príbehov, ako hackli bitcoiny alebo iných podvodov, ich cena jednoducho stále stúpa. To je len ďalší príznak mentality bubliny, ktorá nevykazuje žiadne známky vyblednutia. Čo odhaľuje tento článok je, že teraz máte dva spôsoby, ako stratiť svoje peniaze. Vaše bitcoiny môžu len tak zmiznúť teraz (vďaka hackerom, podvodov a nedbanlivosti), alebo môžu zmiznúť neskôr, keď bublina praskne. Akokoľvek sa na to pozeráte, strácate.

S priateľským pozdravom

Zoltán Fehér